rolki z synem na stadionie narodowym

Jako mama, trener rolek i łyżwiarstwa, ale i osoba dorosła, stale podnosząca swoje umiejętności, doskonaląca pasje i siebie, niejednokrotnie staję przed wyborem – jak wybrać odpowiednią osobę, której powierzę swój czas, pieniądze i rozwój. Niezależnie od tego, czego potrzebuję – szkolenia, kursu, terapeuty czy trenera – bardzo rozważnie wybieram spośród szerokiej oferty na rynku. Zależy mi na dobrych doświadczeniach i poczuciu, że ów wybór wniósł wartość do mojego życia. 

Zastanawiając się, na co zwrócić uwagę i kto będzie najlepszym wyborem, zauważyłam, że niezależnie od dziedziny, dyscypliny czy obszaru życia, najważniejszym wyróżnikiem jest dla mnie relacja, ponieważ to ona decyduje jednak o powodzeniu i dalszym rozwoju zdarzeń.

Trener to osoba, która ma pomóc w osiągnięciu założonych celów. To również osoba, która poprzez swoją pasję do tego, co robi, swój autorytet i spędzany wspólnie czas, ma ogromny wpływ na nas czy nasze dziecko. Co powinno łączyć trenera i dziecko? Odpowiedzią i tu jest relacja.

Bez relacji, nawiązania więzi emocjonalnej, przepływu emocji, zrozumienia i wzajemnego inspirowania trudno jest osiągnąć cokolwiek.

Emocje i relacja są tym, co nadaje barw i znaczenia. Relacja wyzwala emocje i przeżycia. Emocje do osoby, ale i dziedziny, w tym wypadku do łyżew, rolek, aktywnego spędzania czasu i sportu.

W przypadku małego dziecka, czy osoby stawiającej pierwsze kroki w danej dziedzinie, najważniejsze jest przekazanie pasji i rozbudzenie chęci, zainteresowanie jej.

Trener to nie tylko ktoś, kto nauczy i pokieruje rozwojem umiejętności, ale przede wszystkim osoba, która może swoim podejściem, postawą, sobą i relacją sprawić, że nowicjusz rozpoczynający przygodę z łyżwami czy rolkami, będzie chciał przychodzić na zajęcia, uczyć się i zakocha się w łyżwach albo więcej ich nie włoży. Taką moc ma trener. To bardzo cenne i odpowiedzialne zadanie. Trener powinien więc swoją postawą i pasją, podejściem, rozbudzić chęć poznawania nowej dziedziny, nauki i entuzjazm. Na nic zda się osoba, nawet najlepiej znająca swój fach, która nie potrafi nawiązać relacji, zmotywować i zachęcić do zgłębiania pasji. Może skakać potrójne skoki, ale jeżeli nie podzieli się pasją i entuzjazmem, nie nawiąże porozumienia albo nie potrafi w prosty i zrozumiały sposób przekazywać wiedzy, dziecko (ale dorosły również) nie poczuje chęci kolejnych treningów.

trener rolki

trener łyżwy

Motywacja, relacja, pasja i zaangażowanie są bardzo ważne na każdym etapie rozwoju pasji czy osiąganiu celów treningowych. Istotne jest też, aby była to osoba, która lubi uczyć. Nie każdy to lubi i potrafi. Umiejętności, a umiejętność ich przekazania i nauczania to dwie zupełnie różne kwestie. Jeszcze jedną bardzo istotną dla mnie cechą jest zaangażowanie. Zaangażowanie jest postawą i podejściem do życia, czymś, czego nie da się udawać czy nauczyć. Zaangażowanie również wpływa na relację, jakość wspólnie spędzonego czasu, podejście do ucznia i wykonywanej pracy. Zaangażowanie jest pochodną pasji i stylem bycia. Zaangażowanie sprawia, że trener widzi drugiego człowieka, potrafi zauważyć jego potrzeby, zaopiekować się nimi i odpowiedzieć na nie. Zaangażowanie to innymi słowy dawanie uwagi, uważność i troska. I jednocześnie zaangażowanie jest przeciwieństwem nudy i zblazowania. To również serce, które zaangażowany trener wkłada w swoją pracę, czas i otwartość. Cząstka siebie zapakowana najlepiej, jak umie w trening.

Cechy dobrego trenera

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać trenera łyżwiarstwa czy trenera rolkarstwa, zwróć uwagę na poniższe cechy:

  • lubi to, co robi
  • angażuje się
  • lubi pracę z ludźmi (jeśli szukasz trenera dla dziecka, to mega istotne jest czy lubi dzieci)
  • robi na Tobie doskonałe wrażenie
  • lubisz jego towarzystwo, a jego obecność Cię nie krępuje (jeśli dziecko lubi trenera, polubi i dyscyplinę, której uczy, a szerzej aktywny tryb życia i sport. To tak jak w szkole, lubimy przedmiot, jeśli lubimy nauczyciela)
  • jest uważny, daje dziecku uwagę, troskę i bezpieczeństwo, zauważa jego potrzeby
  • czujemy się przy nim dobrze i swobodnie
  • słucha nas, zauważa i widzi nas (a nie pieniądze, które stoją za klientem)
  • doskonale organizuje czas treningu
  • uczy przez zabawę
  • dostosowuje język do odbiorcy, a ćwiczenia do jego możliwości
  • motywuje i dodaje sił
  • czuwa nad bezpieczeństwem w trakcie treningu
  • jest ubezpieczony z tytułu prowadzonej działalności
  • jest kreatywny i pomysłowy – to pomoże uniknąć rutyny i przyniesie lepsze efekty
  • uczy poprawnego technicznie wykonywania poszczególnych ćwiczeń
  • są zrzeszeni w PZŁF i/lub PZSW

Podsumowując, nie każdy zawodnik ma predyspozycje do nauczania. Trenowanie, a posiadane umiejętności to dwie różne rzeczy. Nie mówimy tu o sporcie wyczynowym, choć i tu ma to zastosowanie. Trenowanie i uczenie to bardzo ważne umiejętności i dar, którym powinien odznaczać się dobry trener. O moim podejściu możesz przeczytać TUTAJ, jeżeli się zastanawiasz, kiedy zabrać dziecko na łyżwy czy rolki, przeczytaj TUTAJ. A TUTAJ zarezerwujesz lekcję ze mną.

Tagi: , , , ,

Leave a Reply