Pierwsze kroki na łyżwach mojego synka. A Ty od kiedy zabierzesz dziecko na łyżwy?

Często ludzie pytają mnie, w jakim wieku zabrać dziecko na łyżwy albo od jakiego wieku mogą przyprowadzić do mnie malucha na lekcję, aby postawił pierwsze kroki na łyżwach.


Zazwyczaj to jest tak, że starsze rodzeństwo (pięcio- czy sześcioletnie) przychodzi do mnie na zajęcia, a maluch stoi przy bandzie, patrzy jak zaczarowany i też bardzo by chciał. I wtedy pojawia się pytanie od rodziców, czy mogłabym chociaż raz z nim wejść na lód i czy nie jest za mały. Bo on tak bardzo chce, chociaż na chwilę. Odpowiadam: jeżeli samodzielnie chodzi, dam radę. Postawi pierwsze kroki na łyżwach.

od kiedy dziecko na łyżwy? Tu Gabi ma 6 lat

Tak naprawdę wiek nie jest tu istotny. Od kiedy dziecko może iść na łyżwy to raczej kwestia dojrzałości i gotowości dziecka. I oczywiście jego chęci. A te czasami bywają zaskakująco duże. I nagle okazuje się, że ten mały (powiedzmy trzyletni) bąbelek szybciej stawia pierwsze kroki na lodzie niż to starsze dziecko. Na to nie ma reguły. Stawiałam kiedyś na lodzie malutką, uroczą Francuzkę, która nie była gotowa do ćwiczeń, które zwykle proponuję przy pierwszych krokach na łyżwach. Ale znalazłam na nią sposób, który zadziałał natychmiast!

Nauka przez zabawę

Miałam miękkie, kolorowe woreczki gimnastyczne. Kuleczkowate wypełnienie zaciekawiło ją tak bardzo, że oderwało zupełnie jej uwagę od tego, że stoi na lodzie. Zapomniała o śliskiej, zimnej tafli i z zaangażowaniem oglądała woreczki. Poprosiłam ją, żeby układała je obok ustawionych pachołków, a później wszystkie zebrała. Bawiłyśmy się tak wspólnie przez kilka minut. Wymyślałam coraz to nowe zadania z rzeczonymi woreczkami na równowagę i balans. Po półgodzinnej lekcji stała już samodzielnie na lodzie i dojechała pod moją eskortą samodzielnie do mamy. Dlatego, szczególnie w przypadku małych dzieci, najważniejsze jest dla mnie podejście instruktora do dziecka, empatia i swoista miłość do dzieci. Wtedy zawsze znajdzie się sposób.

Kiedy dziecko czuje się otoczone troską, spokojem i po prostu bezpiecznie, wchodzi w interakcje z prowadzącym, zaczyna zupełnie inaczej postrzegać lód, zimno i brak równowagi na łyżwach. A rozgrzane emocje i radość sprawiają, że z wypiekami na policzkach czeka na kolejną lekcję i spotkanie z łyżwami. Widzi przed sobą przygodę, zadania do wykonania i dobrą zabawę. Rodzice z zadziwieniem i niegasnącą radością patrzą na postępy swojej pociechy, pierwsze kroki, wreszcie ślizg, przysiady i bociany na łyżwach.

Doświadczenie mamy

W mojej praktyce bardzo pomocne jest to, że sama jestem mamą. I z moim siedmiolatkiem przeszłam już różne etapy jego rozwoju. W tym jego pierwsze kroki na łyżwach. Miłość do dzieci jest więc moim autorskim dodatkiem do każdej lekcji. Choć może bardziej chodzi o to, że ja po prostu lubię ludzi. I sprawia mi radość kontakt z innymi, nawiązywanie relacji i naturalnie wchodzę w świat drugiego człowieka. Dzieci mają niezwykłą wyobraźnię. Nam dorosłym, pochłoniętym naszymi poważnymi, dorosłymi sprawami, czasami brakuje cierpliwości, by o tym pamiętać i spokoju, by wejść w świat dziecka oraz przeżywać go z nim.

Wiek to ważna sprawa

W nauce jazdy na łyżwach bardzo ważne jest dostosowanie języka do ich dziecięcego, bajkowego świata. Zupełnie inaczej uczy się osobę dorosłą czy nastolatka, aniżeli malucha, który nie zna jeszcze liter, nie odróżnia prawej od lewej strony, może potrafi już doliczyć do trzech. Zejście do poziomu myślenia i postrzegania świata maluszka jest już pierwszym krokiem do porozumienia i pierwszych kroków na lodzie. Zanurzenie się w jego emocjach, zrozumienie jego potrzeb i sposobu przeżywania, pozwoli wejść z nim w relację, otoczyć opieką i odpowiedzieć na jego potrzeby.

To wszystko składa się na dobre doświadczenia, rozwijające bodźce, niezwykłe przeżycia i wspaniałą zabawę na lodzie. Bardzo szybko można podzielić się wtedy swoją pasją i zaprosić do niej dziecko. A dawanie pięknych przeżyć, stwarzanie warunków do doświadczania i dzielenie się moją miłością do łyżew to moje cele. Czuję ogromną radość i satysfakcję, kiedy uda mi się zarazić moją pasją.
A więcej o moich motywacjach przeczytasz na stronach FILOZOFIA i O MNIE

od kiedy dziecko na łyżwy, a tu 4

Pierwsze kroki na łyżwach są podobne, niezależnie od kiedy zacznie jeździć na łyżwach

Tak więc, nauka na łyżwach w każdym wieku jest nieco inna. Choć patrząc okiem obserwatora z boku tafli, niewiele się różni, niezależnie od jakiego wieku weźmiemy dziecko na łyżwy. Zadania, które należy kolejno wykonać, aby osiągnąć poszczególne etapy nauki jazdy na łyżwach i móc uczyć się kolejnych, nie różnią się znacząco.

Ale już opowieść o nich tak. Czas nauki pomiędzy kolejnymi etapami nauki jazdy na łyżwach również jest różny. Zależny od predyspozycji ucznia, jego koordynacji, sprawności i napięcia mięśniowego. Jednemu potrzeba kilku minut na nauczenie się jednego elementu i można wprowadzać kolejne, inna osoba może potrzebować nieco więcej czasu. Dlatego do swoich zajęć i uczniów podchodzę indywidualnie. Patrzę na każdą osobę z osobna i dostosowuję sposób prowadzenia zajęć oraz ich tempo do jednostki.

Różne podejścia do pierwszych kroków na łyżwach

W większości szkółek łyżwiarskich znajdziemy informację od kiedy dziecko może iść na łyżwy i że naukę jazdy na łyżwach dla dzieci prowadzą od czwartego roku życia. Owszem, w tym wieku dojrzałość dziecka i samodzielność powinny wystarczyć. Jest to informacja ogólna i spokojnie można spróbować wcześniej. Warto zabrać dziecko na lodowisko, pokazać mu, zapoznać go, będzie to na pewno przeżycie pełne emocji. Można na początku stanąć przy bandzie, obserwować, zobaczyć, jak dziecko reaguje. Czy mu się podoba? Finalnie zachęcić do spróbowania nowej aktywności. Będzie to nowe doświadczenie, a może pasja na całe życie.

Jeżeli rodzice potrafią jeździć na łyżwach, mogą spróbować wejść z dzieckiem na lód. Dobrze jest wybrać godzinę, w której nie ma zbyt dużego tłoku na lodowisku. Niezależnie od tego, czy dziecko będzie chciało dalej rozwijać swoje umiejętności łyżwiarskie, dobrze jest podstawy jazdy na łyżwach nabyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Nauczy on przemieszczać się na łyżwach. A także, poprawnie upadać, hamować, a to podstawowe umiejętności dla bezpieczeństwa każdego człowieka, który wchodzi na lód. Jak i tych, którzy jeżdżą obok. 🙂

Tagi: , , , , , ,

Leave a Reply